Mazury

Stańczyki -Wiadukty Północy

Wedukty Puszczy Rominckiej zwane Wiaduktami Północy lub Mostami w Stańczykach. Najsławniejsze w Polsce wedukty powstały przy okazji budowy linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy - Gumbinnen (Gusiew). Pierwsze pociągi ruszyły XI 1923 r. Linia kolejowa przebiegała przez Puszczę Romincką. Wedukty powstały na terenie puszczy nad rzeką Błędzianką. Mosty zostały zaprojektowane przez włoskich architektów, na wzór francuskich akweduktów w Pont du Gard. Dwa równoległe mosty mają każdy po pięć żelbetonowych przęseł o rozpiętości 30 m, wysokość 31,5-36,5 m od poziomu wody do mostu i długość ok. 200 m. Są to najwyższe mosty kolejowe w Polsce. Wiadukt północny powstawał w latach 1923-26, a południowy w latach 1923-26. Pociągi kursowały wiaduktem południowym, północny pozostawał zapasowy. W Polsce podobne obiekty znajdują się jeszcze w Botknach nad rzeką Jarką oraz Kiepojciach nad rzeką Błudzią.

12 Photos

Rapa - mazurska piramida

Piramida znajduje się ok. 9 km na pn. od Bani Mazurskich. W Polsce jest ok. 30 piramid z czego piramida w Rapie ma najciekawszą historię...

3 Photos

Gierłoż - Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec - w latach 1941–1944 kwatera główna Hitler i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych zlokalizowana w lesie gierłoskim, na wschód od wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.

8 Photos

Węgorzewo

Węgorzewo (dawniej Węgobork) – niewielkie miasto w woj. warmińsko-mazurskim położone nad jeziorem Święcajty. Co roku w Węgorzewie odbywa się trzy dniowy festiwal rockowy.

15 Photos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.