Czersk

Czersk (współrzędne 51°57’31″N 21°13’49″E) to wieś położona niedaleko Góry Kalwarii i na tyle blisko Warszawy, by można było dojechać tam na rowerze i nie paść po drodze ; ) Na rekreacyjną wycieczkę w sam raz. Trasa rowerowa z Warszawy do Czerska prowadzi starorzeczem Wisły, znaczną jej część można przejechać wśród łąk, pól i sadów. Szczególnie przyjemnie jedzie się wiosną, kiedy kwitną jabłonie w sadach.
Czersk jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. To dawna stolica jednego z księstw dzielnicowych. Głównym zabytkiem Czerska są ruiny średniowiecznego zamku książąt mazowieckich (51°57’30″N 21°14’03″E) oraz rynek z tego samego okresu.
Ceglany zamek w Czersku powstał w latach 1388–1410r. Jego pierwszym właścicielem był książę mazowiecki Janusz I. Ruiny zamku to dobrze zachowana większość murów obronnych oraz wszystkie trzy wieże: Brama, Południowa i Zachodnia. Na terenie placu zamkowego znajdują się pozostałości fundamentów kościoła zamkowego p.w. św. Piotra.
Obecnie zamek można zwiedzać za niewielką opłatą (bilety ulgowe 4 zł i normalne 6 zł). Poza tym na jego terenie w ciągu roku odbywają się liczne imprezy i festyny. Warto wybrać się na organizowane turnieje rycerskie i przenieść się w czasy średniowiecza. Przy okazji zwiedzania Czerska trzeba zobaczyć także Górę Kalwarię (51°58’24″N 21°12’52″E).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.